Tüm aydınlatma sektörünü tek çatı altında ve tek fuarda birleştiren İstanbul Light, 18-21 Eylül 2019 tarihleri arasında AGİD (Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği) ve ATMK (Aydınlatma Türk Milli Komitesi) desteğiyle İstanbul Fuar Merkezinde gerçekleştirildi.

AGİD Ticari İşletmesi olarak, İstanbul Light katılımcı ve ziyaretçilerine, Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliğinin üreticilere getirdiği yükümlülükler, AGİD çalışmaları, elektronik atıklar ve floresan atıkların yönetimi konusunda bilgilendirmeler yapıldı.

Fuar kapsamında düzenlenen panellerde, 19 Eylül Perşembe günü 12. Ulusal Aydınlatma Kongresi başlığı altında Çevre Mühendisi Elif Kara’nın ‘Aydınlatma Ekipmanları Atık Yönetimi’ sunumu ile üretici firmalar ve fuar katılımcıları elektrikli ve elektronik atıklar hakkında bilgilendirildi. 20 Eylül Cuma günü Ticaret Sahnesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanlarından Sayın Nurcan Yağmur ve Sayın Hasan ÖNEL tarafından gerçekleştirilen ‘Aydınlatma Ekipmanları E-Atıktır ve E-Atık Yönetimi Yasal Sorumluluğumuzdur’ sunumu ile aydınlatma üreticilerine AEEE Yönetmeliği ve üretici yükümlülükleri ile ilgili bilgilendirildi.

Fuar organizasyon firması İnforma, AGİD ve Tohum Otizm Vakfı sosyal sorumluluk projesi iş birliği ile başta aydınlatma ekipmanları olmak üzere elektrikli ve elektronik eşya atıklarının geri dönüşüme kazandırılması amacı ile IstanbulLight Fuarı’nda atık toplama alanı oluşturuldu. Katılımcı ve ziyaretçiler, atıklarını bu alana teslim ederek hem çevre ve insan sağlığının korunmasına, hem de otizmli çocukların eğitimlerine katkı sağlamış oldu. Dört gün boyunca süren fuarda, en çok e-atık getiren katılımcı ve ziyaretçiler, her günün sonunda sürpriz hediyeler ile ödüllendirildi.