Belediye Toplama Noktaları

Elektrikli ve elektronik atıklar il sıfır atık yönetim planı kapsamında ilçe belediyeler tarafından toplanmaktadır.

Evinize en yakın elektrikli ve elektronik atık toplama noktalarını öğrenmek için ilçe belediyeniz ile iletişime geçebilirsiniz. Belediyeler;

  • Evden toplama
  • Atık getirme merkezlerine yönlendirme
  • Atık biriktirme kutularına yönlendirme yaparak toplama yapabilirler.

E- Atık toplama sistemini AGİD iş birliği ile oluşturan Belediye listesine Paydaş Belediyelerimiz menüsünden ulaşabilirsiniz.

Satış Noktaları

Zincir marketler ile 400 m2 ve üzeri kapalı alana sahip elektrikli ve elektronik eşya satışı yapan satış noktaları da tüketiciler tarafından teslim edilecek küçük elektrikli ve elektronik atıklar için mağaza içinde biriktirme ekipmanı bulundurmak veya tüketici tarafından getirilen atığı teslim almakla sorumludur. E-atıklarınızı satış noktalarına teslim edebilirsiniz.

Dağıtıcılar /Bayiiler

Ticari olarak kullanıcıya elektrikli veya elektronik eşya ulaştıran gerçek veya tüzel kişiler, yeni bir ürün sattıklarında, tüketici tarafından talep edilmesi halinde eş tipte ve aynı işlevi gören eski eşyayı markası, modeli, üreticisi ve muhtevasına bakılmaksızın almakla, yeni ürünün alıcının adresine teslim edildiği durumlarda, dağıtıcıya veya onun adına teslimatı yapan kuruluşa iade edilen evsel AEEE’yi aynı yerden almak ve bunun için herhangi bir nakliye ücreti veya başka bir ilave ücret talep etmemekle sorumludur. E-atıklarınızı dağıtıcılara teslim edebilirsiniz.

AGİD’ e ulaştır

Evinizde oluşan atık lambalarınız ve küçük elektrikli ve elektronik atıklarınızı uygun şekilde paketleyerek size en yakın PTT şubesine getirebilir, 904 851 814 Müşteri numarası ile bize ulaştırabilirsiniz.

Paketleme Koşulları :

  • Gönderim yapılacak atıklar arasında lamba grubu varsa bu atıklar orijinal ambalajında muhafaza edilerek, kırılmayacak şekilde paketlenmelidir. Atık lambalarınızı saklamak için yeni aldığınız lambanın kutusunu kullanabilirsiniz.
  • Atıkları koyacağınız kutunun, gönderim yapacağınız atık miktarına uygun olduğuna dikkat ediniz. Çok büyük veya küçük kutu / paket kullanmayınız.
  • Kutu içinde boş alan kalmamasına dikkat ediniz, atıkların kutu içinde hareketini minimuma indirmek için dolgu malzemesi kullanınız (eski gazete ve kullanılmış kağıtları kullanabilirsiniz)
  • Her koşulda maksimum 20 kg ‘a kadar olan gönderiler kabul edilecektir.

Gönderim yapılamayan ürünler: akü ve piller, kartuş ve tonerler, elektrikli olmayan cihazlar, beyaz eşya (buzdolabı, çamaşır-bulaşık makineleri), bilişim telekomünikasyon cihazları (cep telefonu, tablet, laptop, yazıcı, tarayıcı vb)

Ücretsiz gönderim yapabileceğiniz ürünlerin listesine Yetki Kapsamındaki Ürünler menüsünden ulaşabilirsiniz.