AGİD Yetki kategorisindeki elektrikli ve elektronik atıkların toplanması için paydaşları ile iş birliği halinde toplama noktaları oluşturarak, tüketiciler için ücretsiz bir toplama ve geri dönüşüm hizmeti sunar.

AGİD organizasyonu ile toplanan e-atıkların tümü geri kazanım işlemleri için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan AEEE İşleme Lisansına sahip tesislerde yönetilir. Tesislerde e-atıkların işlemesi ile ilgili süreçler değişiklik gösterebilir ancak genel olarak e-atıkların yolcuğu aşağıdaki şekildedir.

Lisanslı geri dönüşüm tesislerine gelen e-atıklar öncelikle ön ayrıştırma ünitesine alınır ve bu ünitede, buzdolabı/iklimlendirme cihazları, büyük beyaz eşyalar, tv/monitörler, telekomünikasyon ekipmanları, aydınlatma ekipmanları, küçük ev aletleri gibi ana ürün gruplara ayrılır.

 

 

Buzdolabı, klima gibi soğutucu gaz içeren ekipmanlar ile TV Monitörler ve aydınlatma ekipmanları İçerdikleri soğutucu gaz, cıva vb maddelerden dolayı tesiste daha özel işlemlere tabii tutulan atık gruplardır. Bu atıklar için prosesler farklılaşır. Benzer şekilde veri içeren elektronik atıklarda da veri ve bilgi güvenliği gözetilerek işlemler yürütülmektedir.

Atıkların gruplarına göre ayrıştırma sonucu küçük ev aletleri, oyuncak spor ekipmanları, izleme kontrol aletleri, bilgisayar, telefon, post cihazı gibi atıklar demontaj ünitesine aktarılır.

Demontaj bölümünde kartuş, toner, pil, lamba ve kart/devre gibi kısımları ayrılan e-atıklar kırılmak üzere genel kırıcıya gönderilir.

Elektronik Atık Kırma Ünitesinde ise e-atıklar, kırıcı yardımı ile daha küçük parçalara ayrılır ve manyetik ayırıcılar ile demir, bakır gibi metallerin ve alüminyumun ayrılması sağlanır.

İşlemler sonrası atıklar; plastik parçalar, metaller, demir dışı metaller, elektronik kart gibi gruplarda ekonomiye geri kazandırılır.

Lamba Geri Kazanım Görselleri

Bu işlemler elektronik atığın kayıtlı sistemlerde çevresel ve ekonomik olarak uygun sistemlerde, geri dönüşüm verimliliği yüksek proseslerde işlem görmesine olanak sağlar. E-atıkların toplanması çalışmalarında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının Mobil Atık Takip Sistemi kullanılır, veya e-atıklar oluşturulan özel tutanaklar ile kayıt altına alınır. Tüm süreç AGİD tarafından izlenebilir ve toplanan e-atığın nereden geldiği, nasıl ve nerede geri dönüştürüldüğünü bilinir.