WEEE Forum girişimi ile ilk kez 2018 yılında kutlanılmaya başlanan, Uluslararası E-Atık Günü, küresel ölçekte e-atık farkındalığının arttırılması ve tüketicileri e-atık geri dönüşümüne teşvik ederek, e-atıklar için döngüsel ve sürdürülebilir ekonomik ve çevresel modellerin oluşturulmasını hedeflemektedir. Bu yıl 14 Ekim olarak belirlenen Uluslararası E-Atık gününü üyelerimiz ve paydaş Belediyelerimiz işbirliği ile yapılan etkinliklerle kutladık.

  • E-Atık İnceleme ve Sökme Atölyesi

Çocuklar için yapılan “E-Atık İnceleme ve Sökme Atölyesi” Ataşehir Belediyesi, İTÜ Girişimcilik Kulübü oluşumu PULSEC ve Palladium AVM işbirliği ile 13 Ekim 2019 tarihinde Palladium AVM’de gerçekleştirildi. Atölyede, elektrikli ve elektronik atıklar eğitim materyali olarak kullanılarak e-atıklar hakkında farkındalık oluşturulması hedeflendi. Eğitimciler gözetiminde, çocuklarla birlikte elektrikli cihazlar sökülerek cihazların nasıl çalıştıkları öğretildi ve elektrikli cihazlar atık haline gelindiğinde neler yapılması gerektiği anlatıldı. Etkinlik ile ilgili detay videolara sosyal medya hesaplarımız üzerinden ulaşılabilir.

 

  • CarrefourSa E-Atık Toplama Etkinliği

Uluslararası E-Atık günü dolayısıyla, CarrefourSA, Tohum Otizm Vakfı ve Ataşehir Belediyesi ile birlikte yürüttüğümüz ‘Otizmin Farkındayız, Geri Dönüşümle Yanınızdayız’ sosyal sorumluluk projemize farkındalık yaratmak için 13 Ekim 2019 tarihinde Ataşehir İçerenköy Carrefoursa’da elektrikli ve elektronik atık toplama standı kuruldu. Elektrikli ve elektronik atıklardan yapılmış tablolar sergilendi. Katılımcılara e- atıklar ile ilgili bilgilendirme yapıldı.