Çevreyi korumaya yönelik farkındalığı artırmak ve eylemleri teşvik etmek amacıyla Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) tarafından 1973’ten beri her yıl 5 Haziran günü, “Dünya Çevre Günü” – “World Environment Day” olarak kutlanıyor.

Cumhurbaşkanlığının 2022/3 sayılı Genelgesi ülkemizde, Dünya Çevre Günü kutlamalarının daha katılımcı, çok paydaşlı şekilde gerçekleştirilmesi, çevre sorunlarının ve gelişmelerin değerlendirilmesi amacıyla her yıl 5 Haziran tarihinin bulunduğu hafta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından duyurulacak bir temayla Türkiye Çevre Haftası olarak kutlanmaktadır.

Bu yıl 5-11 Haziran Çevre Haftasında işbirliği içinde olduğumuz belediyeler ile gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle çevre haftasını kutladık. Etkinliklerde, öğrencilere yönelik birçok atölyeler, çocuk tiyatrosu, dans gösterileri, geri dönüşüm yarışmaları ve okullarda yapılan e-atık toplama kampanyalarının ödül törenleri gerçekleştirildi.

AGİD Yetkilendirilmiş Kuruluş olarak katılım sağladığımız etkinliklerde ‘E-Atık İnceleme Sökme Atölyesi’ düzenlendik.

Eğlenerek öğrenme prensibi ile, PULSEC ile birlikte her yaştan katılımcının faydalanabileceği şekilde gerçekleştirilebilen öğrenim atölyesinde, elektrikli ve elektronik atıklar eğitim materyali olarak kullanılarak e-atıklar hakkında farkındalık oluşturulması hedeflenmektedir. Eğitimciler gözetiminde, katılımcılarla birlikte elektrikli cihazlar sökülerek cihazların nasıl çalıştıklarının anlatıldığı ve elektrikli cihazlar atık haline gelindiğinde neler yapılması gerektiği anlatılmaktadır.