Yeşil Trakya ve Sıfır Atık projelerini eş zamanlı yürüten Trakya Üniversitesinin, Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunda 1000 adet floresan lamba atığı AGİD işbirliği ile geri dönüşüme kazandırıldı.

İçinde doğaya zararlı sera gazı barındıran floresanları biriktirerek çevrenin korunması ve ülke ekonomisine kazandırılmasına yaptığı katkılardan dolayı Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Atakişi’ye, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz ve Çevre Mühendisi Tuba Doğru tarafından Teşekkür Belgesi verildi.

Atıklar Ne Oluyor?

Floresan ampul ve lambalar içerdikleri yüksek orandaki cıva nedeniyle ömürlerini tamamladıktan sonra geri kazandırılması gereken atıklardandır. Kontrolsüz bir şekilde kırıldıklarında ortama yayılacak cıva buharı, solunduğu takdirde insan sağlığını tehdit eder. Bu nedenle toplanmaları sırasında floresan ampul ve lambaların öncelikle kırılmamasına dikkat edilerek kumbaralarında tutulması önemlidir. Üreticisi ve üretim yılına göre içerdiği cıva miktarı 4-15 miligram arasında değişkenlik gösteren floresan ampul ve lambalar 30 ton suyu kirletme kapasitesine sahiptir.

Trakya Üniversitesi ile Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği Ticari İşletmesi (AGİD) arasında imzalanan protokol çerçevesinde biriktirilen floresan lamba atıkları AGİD tarafından teslim alınarak geri dönüşüm tesisine gönderiliyor. Geri dönüşüm tesisine gönderilen atık floresanlar öncelikle kırma makinasına atılıyor ve içindeki cıva ve fosfor gazları çekiliyor. Kırma sırasında oluşan toz ve gazlar filtreler yardımıyla çekilerek %97 oranında geri dönüşüme kazandırılıyor.

Trakya Üniversitesi Haber Linki;

https://www.trakya.edu.tr/haber/trakya-universitesinin-floresan-lamba-ve-cam-atiklari-yeniden-degerlendiriliyor