Koranavirüs (Covid-19) salgını nedeni ile gündelik hayatta kullanılan maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıklarının uygun şekilde yönetiminin sağlanması gerekmektedir.

Konu ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Tek Kullanımlık Maske, Eldiven Gibi Kişisel Hijyen Malzeme Atıklarının Yönetiminde Covid-19 Tedbirlerine İlişkin 2020/12 Genelgesi yayımlanmıştır. Genelge kapsamında;

Evlerden ve işyerlerinden kaynaklanan tek kullanımlık maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıkları;

· Yırtılmaya dayanıklı plastik çöp poşetlerinde küçük miktarlar halinde toplanmalıdır.

· Ağzı sıkıca bağlanan çöp torbaları, daha sonra yırtılma riskine karşın ikinci bir torbaya konulmalıdır.

· Atık üzerinde virüsün hayatta kalma olasılığını en aza indirmek için atık torbaları en az 72 saat süreyle diğer insanların ve hayvanların erişemeyeceği oda veya balkonda bekletilmelidir.

· Atıklar, atık toplama saatinden kısa bir süre önce çıkartılmalı ve diğer atık olarak evsel atık kapsamında yönetilmek üzere belediyeye teslim edilmelidir.

Kurum/Kuruluş/İşletmeler ise bina ve yerleşkelerinde oluşan maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıkları için;

· Bu atıkların diğer atıklardan ayrı biriktirilmesi amacıyla bina giriş ve çıkışları ile ortak kullanım alanlarının bulunduğu katlara içerisine yırtılmaz poşet koyulmuş olan biriktirme ekipmanları yerleştirilmelidir.

· Biriktirme ekipmanlarının gri renkli olması veya gri etiket içermesi ve üzerinde sadece maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıklarının biriktirileceğini gösteren yazı ve görsellerin bulunması ve ekipmanlarının kapaklı olarak seçilmesi gereklidir.

· Biriktirme ekipmanlarındaki atık torbalarının dörtte üçü dolduktan sonra ağızları sıkı şekilde kapatılarak ikinci bir torbaya alınmalı ve geçici depolama sahasına götürülmelidir.

· Geçici depolama sahası olarak; ya diğer evsel atıklardan ayrı kapalı bir konteyner kullanılabilir ya da tehlikeli atık sahasında diğer atıklardan ayrı bir bölüm kullanılabilir.

· Bu atıkların geçici depolama alanlarında en az 72 saat bekletildikten sonra “diğer atık” olarak evsel atık kapsamında yönetilmek üzere belediyeye teslim edilmesi sağlanmalıdır.

Hijyen Malzeme Atıkları Genelgesini görüntülemek için tıklayınız.

Biriktirme ekipmanları için örnek olarak hazırlanan görselleri görüntülemek için tıklayınız.