Toplumda e-atıklar ile bilinirliği arttırarak, tüm ülkede herkes için ulaşılabilir bir e-atık toplama sistemi oluşturmak amacıyla başlatılan Proje 31 Aralık 2023 tarihinde sona erdirilmiştir. Proje e-atık yönetiminin en önemli paydaşlarından son kullanıcının harekete geçmesini amaçlamaktadır.

Elektrikli ve elektronik atık yönetimi ile ilgili çalışmalarını kâr amacı gütmeyen bir yapı kurarak Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından aldığı yetki ile sürdüren Derneğimiz bu projesinde; ülke geneline yaygın şubeleri ile her bireyin kolaylıkla ulaşabileceği bir yapı ile hizmet sunan PTT ile iş birliği yaptı.

Proje süresinde evlerde işyerlerinde, kullanılmayan veya atık hale gelen, belki de ne yapılacağı bilinmeyen elektrikli ve elektronik atıkların geri dönüşüm tesislerine ulaştırılması için PTT altyapısı kullanıldı.

Kampanya süresi içinde son kullanıcılar atık lambaları ve küçük elektrikli ve elektronik atıklarını uygun şekilde paketleyerek kendilerine en yakın PTT şubesine getirdi ve e-atıklar geri dönüşüm tesisine ulaştırıldı.

Kampanya kapsamına dahil olmayan ürünler: akü ve piller, kartuş ve tonerler, elektrikli olmayan cihazlar, beyaz eşya (buzdolabı, çamaşır-bulaşık makineleri), bilişim telekomünikasyon cihazları (cep telefonu, tablet, laptop, yazıcı, tarayıcı vb)

Paketleme Koşulları :

  • Gönderim yapılacak atıklar arasında lamba grubu varsa bu atıklar orijinal ambalajında muhafaza edilerek, kırılmayacak şekilde paketlenmelidir. Atık lambalarınızı saklamak için yeni aldığınız lambanın kutusunu kullanabilirsiniz.
  • Atıkları koyacağınız kutunun, gönderim yapacağınız atık miktarına uygun olduğuna dikkat ediniz. Çok büyük veya küçük kutu / paket kullanmayınız.
  • Kutu içinde boş alan kalmamasına dikkat ediniz, atıkların kutu içinde hareketini minimuma indirmek için dolgu malzemesi kullanınız (eski gazete ve kullanılmış kağıtları kullanabilirsiniz)
  • Her koşulda maksimum 20 kg ‘a kadar olan gönderiler kabul edilebilir.