Çevre ve Şehiriclik Bakanlığı  tarafından ,  9-11 Mart 2020 tarihleri arasında “Geri Kazanım Katılım Payı Uygulamaları İle Ulusal Depozito İade Sistemine Geçiş Süreci Semineri" gerçekleştirildi.

Söz konusu seminere kamu kurum kuruluşları ile farklı sektörlerde faaliyet gösteren özel sektör kuruluşlarından 200’ü aşkın temsilci tarafından katılım sağladı.

Seminerin açılış konuşması Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Sayın Recep AKDENİZ tarafından gerçekleştirildi. 

İki buçuk gün süren seminerde; geri kazanım katılım payına ilişkin yönetmeliğin geneli ve ambalajlı ürünlere ilişkin sunumlar ve değerlendirmeler yapıldı. Seminerin ikinci gününde elektrikli ve elektronik eşyalar, madeni ve bitkisel yağlar, pil, akümülatör, ilaç ve lastiklere yönelik geri kazanım katılım payı uygulamaları dahilinde sunumlar ve değerlendirmeler yapılarak, sektör temsilcilerinden gelen sorular cevaplandı.

Seminerin son gününde ise, 2021 yılında hayata geçirilmesi planlanan ulusal depozito iade sistemine dair açıklamalarda bulunularak sürece yönelik istişareler gerçekleştirildi.

Seminer sırasında, sektör temsilcilerimizden gelen soruların Bakanlık ile istişaresi yapılarak, GEKAP uygulamasına ilişkin görüş, öneri ve taleplerimiz iletildi.