Bu yıl geçmiş senelerdeki Dünya Çevre Günü kutlamalarımızdan farklı olarak ilk kez evlerimizdeyiz.

Tüm Dünyada yaşanan ve ülkemizi de etkileyen Covid 19 pandemi sebebiyle hem kendimiz hem de sevdiklerimizin sağlığı için bu dönemi hep birlikte evlerimizde geçiriyoruz. Ama sosyal mesafemizi korumak birlikte eğlenerek öğrenmemize engel değil. 

Pulsec ile birlikte organize ettiğimiz e-atık inceleme atölyemizde evimizde kullanılan elektrikli cihazları birlikte keşfettik. Bünyelerinde binden fazla değişik bileşen içeren elektrikli ve elektronik eşyalara farklı bir gözle bakma fırsatı yakaladığımız atölyede, evimizde kullanılmayan ve bir köşede bekleyen e-atıklarımızı fark ederek geri kazanımının neden önemli olduğunu yeniden hatırladık.

Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyalar (AEEE)'ler içerdikleri kimyasallar ve ağır metaller nedeniyle çevre ve insan sağlığı için olumsuz etkilere sebep olurken, AEEE geri dönüşümü plastik, demir ve demir dışı metaller vb ürünlerin yeniden kullanımına olanak sağladığı için ikincil hammede üretimi için önemli bir kaynaktır. Dünyamızda sınırlı kaynaklarda bulunan ve elektrikli ve elektronik cihazların içeriğinde kullanılan nadir ve değerli metallerin sürdürülebilirliği de yine AEEE geri kazanımı ile mümkündür. 

Saklamayın Atmayın Dönüştürün Doğa Kazansın Geleceğimiz Aydınlansın !