Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği gereği , Elektrikli ve Elektronik Eşya üreticileri her yıl piyasaya sürdükleri ürün miktarlarını, EK3 Uygunluk Beyan Formlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Çevre Bilgi Sistemi üzerinden “EEE ve AEEE Bilgi Sistemi” ne beyan etmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bilgi sistemine erişimler firma yetkili kişisi kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile yapılmakta olup, Bakanlığın tüm online uygulamalarını kapsayacak şekilde "Entegre Çevre Bilgi Sistemi" olarak güncellenmiştir.

AEEE Yönetmeliği gereği olan uygulamaları kullanabilmek yanında, herhangi bir olumsuzluk yaşamamak ve cazai duruma düşmemek için, firmanızın, http://ecbs.cevre.gov.tr adresi üzerinden gerekli kayıt ve güncellemeleri yaparak sistemi kullanır hale gelmesi ve “EEE ve AEEE Bilgi Sistemi” uygulamasına kaydını yaptırması gerekmektedir.

Entegre Çevre Bilgi Sistemi ile ilgili olarak Derneğimiz tarafından konu başlıklarına göre hazırlanan bilgi dokümanına buradan ulaşabilirsiniz.