Ataşehir Belediyesi ve belediyenin birlikte çalıştığı Yetkilendirilmiş kuruluşlar iş birliğiyle Ataşehir’de sıfır atık bilincinin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla 15 Ocak – 15 Eylül tarihleri arasında Ataşehir’in 17 mahallesinde muhtarları ile “Muhtarlar Arası Sıfır Atık Projesi” projesi hayata geçirildi. “Muhtarlar Arası Sıfır Atık Projesi” ile Ataşehir’in 17 mahallesinde mahalle sakinlerinin, evlerinde biriktirdikleri ambalaj atıklarını (kağıt-karton-kompozit, cam, plastik ve metal), atık pilleri, atık lambaları, atık elektrikli ve elektronik eşyaları ile bitkisel atık yağları, mahalle muhtarlıklarına götürmeleriyle tüm mahallelerde atıkların kaynağında ayrı toplanması sağlanacak.

Projenin tanıtım ve eğitim toplantısı 8 Ocak 2020 tarihinde yapıldı. Eğitim toplantısında sıfır atık yaklaşımı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık ve Atık İşleme Dairesi Başkanlığı adına toplantıya katılım sağlayan Mustafa Çiçek tarafından aktarıldı. Proje kapsamında ayrı toplanacak olan lamba ve elektrikli atıklar için ise AGİD tarafından muhtarlara bilgilendirme yapıldı.

Proje özelinde muhtarlıklar vasıtasıyla halka dağıtılmak üzere özel broşürler yaptırıldı ve tüm muhtarlıklara proje afişleri asıldı.